Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Będzin #Chorzów #Tychy #skup samochodów #skup aut #mechanika samochodowa #koło dwumasowe

 31.01.2018

Współczesne auta z kołem dwumasowych

Czy chcemy czy nie motoryzacja się ciągle zmienia. Niegdyś bezawaryjne diesle dzisiaj są już niemal tylko rzewnym wspomnieniem. Ciężko powiedzieć czy jest to spowodowane tylko pazernością producentów czy po prostu chorobami wieku dziecięcego niektórych modeli.

Typowym elementem nowych diesli jest koło dwumasowe. Montuje je niemal każdy producent samochodów. Przez mechaników lubiane elementy, przez kierowców koszmar senny dla ich portfela. Awaria koła dwumasowego to czasami koszt sięgający kilkanaście tysięcy złotych. Co więcej wymiana koła wiąże się z reguły z wymianą sprzęgła. Na rynku niemal brak zamienników, a koło dwumasowe nie podlega regeneracji. Awarie mogą wystąpić już po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Czemu tak szybko? Przede wszystkim znaczenia ma styl jazdy - gwałtowne ruszanie sprzyja usterką tego elementu.

W założeniu koło dwumasowe ma redukować drgania i szarpnięcia silnika odczuwalne głównie przy niskich obrotach. Żyłowanie silnika przy dużym momencie obrotowym współczesnych diesli zwykle kończy się uszkodzeniem dwumasy. Innymi słowy rolę tłumika drgań skrętnych znajdującego się w sprzęgle, przejeło koło dwumasowe. Jedni nazywają to wymaganiem konstrukcyjnym, inni celowym planowaniem przychodów serwisu. Co robić, jak żyć? Przede wszystkim nie ruszać gwałtownie, z piskiem opon. Jeśli zaobserwujemy drgania, dziwne dźwięki ze strony skrzyni biegów, problemy ze zmianą biegów jak najszybciej zajrzyjmy do warsztatu.

Loading...