Blog

#motoryzacja #porady #opony samochodowe #opony letnie

 26.02.2017

Letnie opony - czy to już czas?

Ostatnio pogoda nas zaskakuje ciągłymi spadkami lub gwałtownymi wzrostami temperatur. Bieżący tydzień obfitował w temperatury bliskie 10 stopni Celcjusza, natomiast meterologowie wieszczą w tym roku szybkie ocieplenie oraz rychłe nastanie wiosny. Czy w związku z tym nasze ogumienie musi być już zmieniane, a może warto się wstrzymać.

Sprawa opon zawsze pojawia się na styku sezonów jesień - zima oraz zima - wiosna. Jedni kierowcy wymieniają opony już przy początkowych zmianach temperatury, inni czekają aż sprawa klimatu się nieco ustabilizuje. Trzeba pamiętać że zawsze warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Opony zimowe z racji tego że mają bardziej gęsty czy zabudowany bieżnik nie odprowadzają wody co jest zrozumiałe ponieważ mają służyć przede wszystkim przyczepności na lodzie oraz wgryzać się w śnieg. Druga nie mniej ważna sprawa to twardość samego ogumienia. Zimowe ogumienie nie może twardnieć nawet przy bardzo niskich temperaturach, jednakże w wysokich temperaturach jest zbyt miękka co powoduje odczucie "pływania" pojazdu.

A więc kiedy zmieniać zimówki na opony letnie? Teoria mówi jasno, że opony letnie nadają się do temperatur nie niższych niż 7 stopni Celcjusza. Pytanie czy jest to fakt który nie ulega dyskusji, czy jest to granica płynna. Należy wiedzieć że graniczna temperatura 7 stopni była dość wiarygodna jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj mieszanki stosowane przy produkcji opon sprawiają że zachowują się one przyzwoicie również w temperaturach skrajnych.

Opony letnie są ponadto bardziej bezpieczne podczas dużych opadów, naturalnie cichsze oraz bardziej ekonomiczne. Jednakże uwaga, jeśli zaskoczy nas przymrozek albo gołoledź będziemy bezradni. Samo hamowanie jest prawie 2 razy dłuższe na oponach letnich w warunkach przymrozku niż na letnich. Co więc czynić? Wszystko zależy tak naprawdę od godzin użytkowania pojazdu. Jeśli wyjeżdżamy wcześniej rano, lub podróżujemy późnymi lub nocnymi godzinami zostajemy oczywiście przy oponach zimowych. Natomiast jeśli poruszamy się przede wszystkim w godzinach południowych to nie ma sensu jeździć na zimówkach.

Jeśli nie posiadamy jeszcze opon letnich lub myślimy o wymianie na nowsze warto to także zrobić właśnie teraz. Aktualnie są oferowane dość spore rabaty na zakup opon letnich - nawet do 30 procent. Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie kierujmy się zeszłorocznymi rankingami opon, ponieważ tegoroczne nie są jeszcze dostępne. Warto uważnie patrzeć na oznaczenia na samych oponach. Aktualne wymogi dotyczące znakowania ogumienia są bardzo wysokie, tak więc same oznaczenia wiele nam powiedzą o możliwościach samej opony. Warto zwracać uwagę na efektywność paliwową i przyczepność. Stopień jakościowy określa oznaczenie literowe od A - najlepsza, do G. Hałas jest oznaczany w decybelach.

 
Loading...