Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Będzin #Rybnik #skup samochodów #skup aut #auto #klimatyzacja #serwis klimatyzacji

 13.04.2018

Idzie nowy sezon, serwisy klimatyzacji zacierają ręce

Pasa motoryzacyjna rozpisuje się już z wielkim hukiem o ostatniej bolączce kierowców - ceny czynników klimatyzacyjnych poszły w górę. Ostatni rok to podwyżka nawet o kilkaset procent w zakupie specyfiku przez warsztaty co oczywiście przełoży się na koszty serwisu.

Niedawno pisaliśmy na temat czynników stosowanych w klimatyzacjach, wtu szczególności o nowym wynalazku w tej dziedzinie - czynniku R1234yf który został wprowadzony w nowych samochodach przez lobby ekologiczne. Nieco o dbaniu o klimatyzację znajdziesz tutaj. Ten niby ekologiczny specyfik okazał się o wiele droższy od stosowanego od lat R134a, co więcej bardziej niebezpieczny ponieważ wydziela zabójsze opary podczas zapłonu oraz jest bardzo łatwopalny!!! Dodatkowo niestety czynnik ten produkują monopoliści na rynku, dzięki czemu jego ceny są horrendalnie drogie. Bieżąca cena czynnika to ok. 3 500 zł (± 200 zł) za 5 kg! Warto tutaj wiedzieć że w typowych samochodach osobowych mieści się około 0,5 kg takiego czynnika w naszym układzie klimatyzacji, a gdzie tu jeszcze olej, gaz potrzebny do napełnienia, robocizna?

Co więcej nie tylko wzrosła cena serwisowania klimatyzacji z nowym czynnikiem, stary R134a także podrożał i to nawet o kilkaset procent. Czemu tak się stało? Otóż Unia Europejska narzuciła ograniczenia podaży czynników niebezpiecznych dla środowiska, dzięki czemu drożeją one w niebywałym tempie, co uderza klienta końcowego po kieszeni. Aktualnie czynnik taki mogą kupować jedynie fachowe serwisy, natomiast pracownicy muszą być przeszkoleni również w prowadzeniu pełnej ewidencji czynników. Jak to wpływa na nasz rynek? Nie za dobrze. Kwitnie nielegalny handel czynnikami, które sprowadzane są z Chin - nie musimy wspominać chyba o jakości i bezpieczeństwie tych produktów. Klient zawsze chce mało zapłacić, więc rodzimi wykonawcy (nie autoryzowane serwisy) oszczędzają jak mogą i ładują klientom nie wiadomo co i w jakiej ilości do układów. Dlatego też warto wykonywać aktualnie przeglądy klimatyzacji jedynie w autoryzowanych bądź pewnych serwisach.

Aktualnie warsztaty rozliczają już tylko za ilość czynnika - nie tak jak dawniej ryczałtowo (niezależnie od ilości uzupełnionego czynnika). Warto więc dbać o układ klimatyzacji, aby nie mieć rzadnych wycieków i nieszczelności bo to odbije się bezpośrednio na naszej kieszeni.

Loading...