Blog

#motoryzacja #auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Chorzów #Tychy #Sosnowiec #skup samochodów #skup aut #silniki wolnossące

 29.07.2018

Silniki wolnossące niezawodne jednostki napędowe

Niestety już od jakiegoś czasu, wraz z wprowadzaniem coraz to bardziej wyśrubowanych norm emisji EURO silniki wolnossące odchodzą na zasłużoną emeryturę. Moda na doładowane jednostki napędowe po downsizingu wkroczyła z wielkim impetem na motoryzacyjne salony czy chcemy czy nie. Do tego dochodzą coraz to powszechniejsze i również forsowane jak niegdyś były silniki turbo, mianowicie hybrydy.

Ale czy można powiedzieć że jednostki wolnossące definitywnie umarły śmiercią naturalną? Absolutnie i z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć że nie. Co prawda dzisiaj to już raczej rzadkość na rynku nowych samochodów, jednakże nadal sprzedawane są jednostki bardzo dobrze sprawdzone przez ostatnie dwie dekady i niezwykle niezawodne, a przecież właśnie na tym zależy nabywcy tego typu motorów.

Nic nie wskazuje, aby generalnie benzyniaki miały zniknąć z rynku, co więcej wciąż są udoskonalane. Oczywiście jeśli chodzi o jednostki z doładowaniem, jest ich aktualnie najwięcej. Kwiatki typu silnik 1.2 wsadzony do kombi to nie rzadkość. Ma to niestety swoje wady jak i zalety. Trwałość tego typu jednostek jest zdecydowanie mniejsza co już rynek udowodnił, co więcej przy wkręcaniu go na wyższe obroty zaczyna już drenować nasz portfel spalaniem paliwa, jadąc oszczędnie z kolei jest zbyt mało dynamiczny, a więc trzeba nim po prostu jeździć dość aktywnie, aby zarówno jego kultura pracy, oszczędność jak i wrażenia pozostawały na dobrym poziomie. Co więcej trzeba regularnie przestrzegać interwałów wymiany oleju jak i dbać o turbosprężarkę, bo usterek jest od liku na tego typu jednostkach.

Alternatywą oprócz oczywiście silników diesla, czy hybryd jeśli zależy nam na oszczędności i bezawaryjności jest stary, poczciwy i a jakże, sprawdzony silnik wolnossący. Ewentualne naprawy są tanie, spalanie również stoi na przyzwoitym poziomie. Z dynamiką jazdy bywa różnie co zależy od motoru, ale generalnie silniki 1.6, 1.8 cieszą się estymą wśród kierowców, czyli do codziennych warunków i eksplantacji są po prostu niezawodne. Na rynku w rozwoju tego typu technologii przewodzi Mazda, która wciąż udoskonala jednostki wolnossące.

A więc jakie motory są godne uwagi? Z całą pewnością można polecić następujące jednostki: grupa VW 1.4 16V, 1.6 8V, Opel 1.6, 1.8 Ecotec, PSA 1.6 TU5, Fordowski 1.6 zetec i duratec, Suzuki 1.6 vvt, Nissan 1.6 HR, Toyota typ ZR.

Loading...