Blog

#auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Sosnowiec #auto #przepisy #przepisy ruchu drogowego #bezpieczeństwo #fotelik samochodowy

 15.10.2017

Przewożenie dzieci w aucie - przepisy i zasady bezpieczeństwa

Przepisy dotyczące przewożenia najmłodszych były ostatnio zmieniane w 2015 roku. Zasady są z grubsza proste i sprowadzają się do jednej kluczowej zasady - dzieci do 150 cm wzrostu zawsze przewozimy na fotelikach. Mimo że zasady się uprościły na drogach nadal można spotkać kierowców którzy błędnie interpretują przepisy.

Fotelik czy podkładka (zależy od wagi dziecka) są konieczne dla przewozu dzieci do 150 cm wzrostu. Poprzednio obowiązywała także granica wiekowa - aktualnie już nie obowiązuje. Liczy się tylko wzrost.

Dzieci mogą być przewożone bez fotelika w taksówkach, karetkach czy radiowozach oraz jeśli posiadają zaświadczenie lekarskie które zawiera przeciwskazania. Dziecko o wzroście do 135 cm które nie mieści się w foteliku czyli waży ponad 36 kg (maksymalna waga dziecka na fotelikach), może jechać tylko i wyłącznie na tylnej kanapie w pasach bezpieczeństwa.

Z tyłu może także jechać dziecko w pasach bezpieczeństwa, jeśli ma conajmniej 3 lata i na tylnej kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciego fotelika ponieważ już dwa miejsca zajmują inne dzieci w fotelikach. Należy pamiętać że w przypadku dzieci pasy bezpieczeństwa nie są najlepszym pomysłem i zawsze powodują obrażenia ponieważ nie są przewidziane do ochrony dzieci.

Bardzo wielu kierowców źle interpretuje przepisy dotyczące przewodu dziecka na przednim siedzeniu. Otóż dziecko na przednim fotelu pasażera może podróżować na foteliku przy włączonej poduszce powietrznej lub tyłem do kierunku jazdy przy wyłączonej.

Na koniec pamiętajmy, bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. Nie kupujmy tanich fotelików. Homologacje mają praktycznie wszystkie, patrzmy na renomowane i przetestowane produkty. Tylko one zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfortu.