Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Dąbrowa Górnicza #Sosnowiec #auta używane #zakup #auto

 13.05.2017

Ocena stanu technicznego auta - karoseria i wnętrze podczas zakupu

Ocena stanu technicznego samochodu na własną rękę to nie łatwa sprawa. Co więcej samochody używane z "trudną" przeszłością po naprawach blacharskich mają tendencję do psucia się, zarzewi rdzy, a często problemy z geometrią. Dla kupca poprawna ocena auta przed zakupem pod tym kątem jest często niemożliwa z powodu braku wiedzy. Pomagamy i radzimy na co zwracać uwagę.

Oczywiście dla osób niedoświadczonych w tej branży podstawowym narzędziem które warto zabrać ze sobą podczas kupowania samochodu jest miernik lakieru. Jest on niewątpliwie pomocny jeśli brakuje nam "fachowego" oka. Przed jazdą na warsztat lub stację kontroli technicznej warto zrobić szybki test, aby w ogóle sprawdzić czy warto. Co do wnętrza warto zwrócić uwagę na detale jak tapicerka, elementy wykończenia i zastanowić się czy samochód który przejechał przykładowo 250 tys. km będzie wyglądał jak nowy z salonu. Zapewne nie, aczkolwiek nie powinien też wyglądać jak flotówka z 500 tys. Kupcy nie zwracają bardzo często uwagi na szczegóły i kierują się wyłącznie kwestią wizualną, a to niestety jest złudne. Przede wszystkim zdrowy rozsądek powinien kierować nami w procesie zakupu.

Zwracamy szczególną uwagę np. na kierownicę - czy jest barwiona w przypadku skórzanego obszycia czy wyślizgana jeśli z tworzywa, przyciski na kierownicy - czy noszą znamiona użycia, kolumna kierownicy - czy posiada rysy (świadczą o wybuchu poduszki), pozostałe przyciski a aucie - ślady użytkowania, przetarcia, czy są jedne nowsze od innych, fotel kierowcy i kanapy tylne - zapadnięcia, znamiona wysiedziania, podsufitka - zwracamy uwagę na ewentualne zacieki. Niektóre elementy jak np. zacieki na podsufitówce dyskfalifikują samochód bo świadczą o poważnym incydencie w przeszłości jak zalanie, natomiast drobne ślady użycia są jak najbardziej pożądane ponieważ świadczą o normalnym użytkowaniu auta.

Samochód np. 250 tys. przebiegu i wymienionym obszyciem kierownicy czy fotelem jest conajmniej podejżany i powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na pozostałe elementy jeśli nadal nas to nie odwiedzie od zakupu. Przede wszystkim jeśli chcemy mieć pewność co do zakupionego samochodu i pojeździć nim kilka lat, a historia serwisowania jest nieznana, niewiarygodna lub ciężka do potwierdzenia, należy dodać do zakupu koszta związane z początkowym wkładem który powinniśmy włożyć w serwis. Dopiero to da nam obraz czy auto jest warte zakupu. Składają się nań: zestaw nowego ogumienia, przegląd wraz z wymianą filtrów, oleju, płynów, wymiana rozrządu, pasków, zabezpieczenie antykorozyjne - jeśli podwozie ma już ogniska rdzy, serwis układu hamulcowego oraz ewentualne uszczelnienie zespołu napędowego jeśli obserwowalne są drobne wycieki oleju.

Całokształt tych wydatków może dać nam dość wysoką sumę i przeważyć szalę, a tym samym skutecznie zniechęcić - i bardzo dobrze. Samochód kupujemy racjonalnie, warto zapłacić nieco więcej za dobrą sztukę niż "utopić". W naszym auto skupie proponujemy jedynie sprawdzone i wiarygodne auta które sami fachowo zweryfikowaliśmy. Jeśli nie chcesz się zagłębiać w ten temat lub obawiasz się zakupu, zapraszamy do nas.

Auto skup Dąbrowa Górnicza, Auto skup Sosnowiec - zapraszamy na udane i bezstresowe zakupy.

Loading...