Blog

#porady #ubezpieczenia #auto #prawo #OC/AC #przepisy #wypadek #kolizja #stłuczka

 10.09.2017

Co robić jeśli jesteśmy uczestnikiem kolizji lub wypadku?

W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowym szczęściarzem, aby przez kilkanaście lat jeździć autem bez żadnej kolizji lub wypadku. I nie koniecznie z naszej winy, niestety bardzo często wypadki powodują młodzi i nie doświadczeni kierowcy a natężenie ruchu nie sprzyja spokojnej i bezkolizyjnej jeździe. W ruchliwych arteriach miasta o stłuczkę naprawdę nie trudno, tak więc trzeba się mieć na baczności i uważać, a także mieć szeroko otwarte oczy na innych uczestników ruchu. A co zrobić jeśli już się zdarzy taka przykra okoliczność?

Wypadek, a może kolizja?

Kluczowe zagadnienie to odróżnienie pojęć wypadek oraz kolizja. Oznaczają one zgoła inne przypadki. Kolizja oznacza zwykłą potocznie określaną stłuczkę, kiedy to uszczerbku doznały jedynie pojazdy - auta uczestniczące w kolizji, natomiast nie ucierpieli żaden człowiek. Jeżeli mamy osoby poszkodowane to mówimy już niestety o wypadku drogowym. W przypadku stłuczki wezwanie policji na miejsce zdarzenia nie jest konieczne. Wręcz wskazane aby sprawę załatwić samemu, polubownie między uczestnikami stłuczki. Inaczej jest podczas wypadku, policja jest tutaj niezbędna. Warto także zawsze zadzwonić na policję nawet w przypadku błahych spraw jeśli sprawca nie chce się przyznać, są problemy z dokumentami, ubezpieczeniem, druga osoba jest obcokrajowcem i przykładowo nie wiemy jak sobie poradzić ze spisaniem oświadczenia czy po prostu jeden z uczestników jest pijany.

W przypadku kolizji jeśli sprawa jest jasna, wiadomo kto jest sprawcą a kto poszkodowanym to ustawiamy samochody z boku jezdni, aby nie blokować ruchu, włączamy światła awaryjne, stawiamy trójkąt ostrzegawczy zgodnie z przepisami. W przeciwnym razie najlepiej zrobić parę zdjęć poglądowych, następnie ustawić pojazdy aby nie tamować ruchu i zaczekać na policję, aby ona oceniła przebieg zdarzenia.

Oświadczenie sprawcy kolizji

Kolejnym krokiem jest spisanie oświadczenia (mówimy tutaj o bezspornej kolizji, w innych przypadkach sprawę załatwia policja). Sprawca się pod nim podpisuje i sprawa jest załatwiona. Jeśli są jakieś problemy przy oświadczeniu, niestety policja prawdopodobnie będzie niezbędna aby rozwiązać sytuację patową. Będzie się to wiązało także z mandatem dla sprawcy.

W wypadkach sytuacje na ogół przebiegają bardziej dynamicznie. Po udzieleniu pierwszej pomocy która jest obowiązkowa, wzywamy pogotowie ratunkowe oraz policję. Nawet jeśli nie wezwiemy policji od razu zrobi to pogotowie ratunkowe.

Jeśli wybieramy się za granicę warto wozić ze sobą przetłumaczone gotowe oświadczenia. Postępujemy tak samo jak byśmy byli w Polsce w przypadku kolizji czy wypadku.

Odszkodowanie

Jeśli jesteśmy poszkodowani dostaniemy odszkodowanie z OC sprawcy, jednocześnie on straci zniżki na ubezpieczenie. Jeżeli jesteśmy sprawcą, a mamy wykupione AC to możemy dostać z racji tego odszkodowanie na naprawę samochodu. Warto tutaj się zastanowić dwa razy z kalkulatorem w ręku czy się to będzie opłacać - stracimy także zniżki.

Loading...