Blog

#auto skup #porady #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Chorzów #Tychy #Sosnowiec #sprzedaż #auta używane #zakup

 19.11.2017

Sprawdzanie historii auta podczas zakupu

Sprawdzenie historii pojazdu który chcemy zakupić nie jest sprawą prostą i tak oczywistą jak się wielu z nas wydaje. Dokumenty serwisowe, techniczne czy faktury - to że są nie oznacza wcale że są wiarygodne. Aktualnie nieuczciwi handlarze samochodów są w stanie i takie dokumenty dostarczyć. Nasz auto skup bardzo uważnie weryfikuje dany pojazd zanim go zakupimy. Co robić, jak żyć jeśli nie mamy doświadczenia w tej kwestii?

Pamiętajmy, im kupujemy droższy samochód tym większe ryzyko że coś może być nie tak. Wynika to z tego, że najzwyczajniej kombinowanie przy samochodach klasy premium jest najbardziej opłacalne, dlatego też nasza czujność powinna być podwójnie skupiona przy takich przypadkach. Kiedyś notoryczne było sprzedawanie na "zagubioną książką serwisową", dzisiaj i to nie stanowi problemu. Często się zdarza że książka jest nowa, a pieczątki czy wpisy spreparowane. Dlatego zwrócić należy uwagę czy książka zawiera oryginalną naklejkę z numerem VIN. Co gorsza cofnięty przebieg idzie zalegalizować przez prostą naprawę serwisową w ASO (aktualny przebieg trafia do bazy dilerskiej) lub co również spotykane - cofają przebiegi do ostatnich najwyższych wartości znalezionych w bazie.

Sprawdzanie w ASO nie jest złym pomysłem, lecz należy zdawać sobie sprawę że telefonicznie nie zostanie nam raczej udzielona informacja o przebiegu z bazy danych producenta. Dokonuje się tego raczej osobiście wraz z właścicielem pojazdu. Baza danych producenta zawiera również bardzo często wpisy już aut pogwarancyjnych więc może się okazać cenną wiedzą na temat auta. Co więcej samochody wyposażone w elektronikę bardzo często zapisują dane o przebiegu w elektronicznym kluczyku, sterowniku poduszek powietrznych itd. co przez profesjonalny warsztat samochodowy może być odczytane.

Jeśli chcemy zakupić pojazd nie starszy niż z 2014 roku z pomocą przychodzi nam baza CEPiK. Historię można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl podając numer VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny. Jeśli pojazd ma być zakupiony za granicą wiele krajów ma odpowiednik bazy CEPiK więc trzeba się również tym zainteresować (jeśli w grę wchodzi auto z USA, koniecznie sprawdź bazę danych Carfax).

Koniecznie powinniśmy żądać dokumentów z badań technicznych (te mogą się różnić w zależności od kraju z którego auto pochodzi), ponieważ nie jest błahą sprawą je podrobić, a poza tym dokumenty te muszą być zgodne z państwowymi bazami danych. Tak więc kupując samochód z kraju X, należy wcześniej zapoznać się jak taka dokumentacja wygląda i gdzie ewentualnie (w Internecie, telefonicznie, osobiście) możemy zweryfikować dany dokument.