Blog

#auto skup #porady #paliwo #auto #paliwa premium

 15.08.2017

Paliwa typu Premium, co to jest i czy warto

Temat który jest poruszany co jakiś czas przez kierowców, jednocześnie bardzo nośny i kontrowersyjny. Dla jednych paliwa z wyższej półki, dla innych marketingowa ściema. Ile prawdy krąży o paliwach premium oraz czy możemy oczekiwać korzyści ze stosowania paliw premium niż klasycznych.

Wszystcy producenci paliw mają w swoim portfolio paliwa określane jako premium. Przykładowo Shell V-Power, Lukoil - Ecto Plus czy BP - Ultima itd. Wszyscy zgodnie podają w swoich broszurach opisowych produktu że zawierają mniej siarki, mają o wiele więcej cząstek smarnych niż standardowe paliwa oraz że są bardzoej eko. Natomiast co do osiągów to sprawa jest wątpliwa. Żaden producent o nich nie pisze, jedynie reklamy audiowizualne mogą nęcić kierowców takimi obrazami nawiązującymi do sportów motorowych - fakty są jednakże inne.

Kiedyś paliwa premium jeśli chodzi o benzynę ograniczały się jedynie do paliw z liczbą oktanową 98 i więcej, jeśli chodzi o ropę z liczbą cetanową 55 plus. Dzisiaj mamy także dostępne paliwa premium w zakresie 95 oktanów. Patrząc z typowo praktycznej strony kierowca uzyskuje więcej dodatków uszlachetniających, komponenty antykorozyjne oraz czyszczące. Należy pamietać że o ile skład taki jest wskazany dla nowych motorów, dla starszych jednostek napędowych niekoniecznie. Wszyscy mechanicy są zgodni w tej kwestii. Czyszczenie nagarów z kilkunastoletniego silnika, może po prostu skończyć się jego rozszczelnieniem i poważnymi kłopotami. W nowych samochodach jest to wręcz wskazane - paliwo premium może poskutkować niższą emisją spalin, dłuższą żywotnością i kulturą pracy.

O samej charakterystyce chemicznej paliw nie będziemy się tutaj rozpisywać bo to odrębna dziedzina i można znaleźć na ten temat wiele źródeł. Najważniejsze są tutaj dwie wartości którą ma paliwo: wartość opałowa - czyli ilość energii uzyskiwanej w trakcie spalania oraz oktanowość - odpowiada za szybkość spalania i odporność na to spalanie. Im więcej oktanów tym paliwo wolniej się spala. Im wolniej się spala tym mniejszą energię daje podczas tego procesu, a więc auto ma teoretycznie mniejszą moc. A więc jeśli chodzi o większa moc która niby dają silnikowi te paliwa to absolutny mit. Sprawa ma się jedynie inaczej przy paliwach 99 plus, czyli typowo sportowych. Lecz do tego potrzebny jest odpowiedni silnik. Większość aut na rynku nie jest w stanie wykorzystać takiego paliwa w sposób optymalny. Do paliw premium o większej mocy dodawane są związki eteryczne które zawierają zwiększoną ilość tlenu, to w połączeniu z jednostką typowo sportową da odpowiedni rezultat.

Kultura pracy to co innego. Rzeczywiście paliwa premium mogą znacząco uprzyjemnić jazdę samochodem. Ale zaznaczmy - znowu tylko w nowych samochodach, gdzie wtryski regulowane są elektronicznie i silnik potrafi się dostosować do danej mieszanki - polecamy przeczytać o spalaniu stukowym które może być bardzo niebezpieczne dla serca naszego auta.

A więc czy warto kupować droższe paliwa premium do auta i wydać kilka lub kilkanaście groszy więcej za litr? Według nas do nowego samochodu owszem - większa kultura pracy, czyszczenie jednostki napędowej, zabezpieczenie przed nieuniknioną korozją to sprawy nad którymi warto się pochylić. Natomiast to starych aut - nie ma żadnych racjonalnych argumentów za. Możemy sobie jedynie zaszkodzić.

Loading...