Blog

#auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Tychy #Sosnowiec #ubezpieczenia #aktualności #auto #prawo #OC/AC

 17.12.2017

Ubezpieczenie OC zawierane na kierowcę - nowa propozycja poselska

Do ministra finansów trafiła ciekawa propozycja odnośnie zmian w ubezpieczeniach OC. Posłowie Jerzy Gosiewski oraz Adam Ołdakowski zajęli się sprawą ubezpieczeń OC w szczególności takiej kwestii jak posiadanie więcej niż jednego samochodu, a co za tym idzie wielokrotnym płaceniu składek.

Aktualnie umowa OC nabywana jest przez kierowcę na dany pojazd. Oznacza to ni mniej ni więcej że ta sama osoba może płacić kilkakrotnie to samo ubezpieczenie jeśli tylko posiada więcej niż jeden samochód zarejestrowany na siebie. Jest to oczywiście niesprawiedliwe i absurdalne rozwiązanie. Zauważono że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców figuruje w bazie danych 28,6 mln pojazdów, natomiast zarejestrowanych polis OC jest 18,6 mln. Świadczy to o tym że spora część kierowców posiada więcej niż jeden zarejestrowany samochód oraz że niestety wciąż spora grupa nie zawiera umowy ubezpieczenia OC.

Co więcej posłowie słusznie zauważają że skoro zawieramy umowę ubezpieczenia OC na pojazd, a nie kierowcę to czemu tracimy zniżki w przypadku nieszczęśliwej kolizji za bezszkodową jazdę przez kilka ostatnich lat? Przecież umowa OC zawierana jest na konkretny pojazd nie kierowcę

Zmiana przepisów w taki sposób, aby ubezpieczenie było zawierane na kierowcę, a nie na pojazd ma głęboki sens ponieważ niewątpliwie jest sprawiedliwe społecznie. To kierowca bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualnie spowodowane szkody, nie auto. Ponadto kierowca nie płaci wielokrotności tej samej daniny w przypadku posiadania więcej niż jednego auta.

To człowiek powoduje szkodę, więc to on, a nie maszyna powinna być ubezpieczona. Zmiana przepisów na pewno znacząco obniżyłaby koszty w firmach, gdzie posiadanie kilku samochodów firmowych nie jest rzadkością. Podobnie wyeliminowało by się przypadki kiedy kolizja prywatnym samochodem automatycznie podnosi składkę na OC samochodu firmowego itd.

W najbliższych miesiącach zobaczymy jak zareaguje na tą interpelację ministerstwo finansów. Miejmy nadzieję że pozytywnie. Jest to nowa propozycja zmian z początku tego miesiąca więc do konkretnych rozwiązań jeszcze daleko, ale cieszy fakt że coś zaczyna się dziać w tej sprawie.