Wróciła prawdziwa zima, temperatury nie rozpieszczają nas, co za tym idzie nasza codzienna jazda samochodem może być bardziej uciążliwa i... brudna. Tak, niestety zimowe drogi często sypane solą drogową i zawalone breją śniegową nie sprzyjają zachowaniu naszych aut w dobrej kondycji. Myć, nie myć? Radzimy co robić.
Blog
Ostatnie tygodnie to dla prasy motoryzacyjnej przede wszystkim news dotyczący wadliwych poduszek powietrznych. I rzeczywiście wydaje się że sprawa nie jest trywialna. Jak donoszą media w co najmniej kilkudziesięciu milionach aut zamontowano wadliwe poduszki powietrzne które zagrażają życiu i zdrowiu kierowcy i pasażerom.
Ze względu przede wszystkim na coraz to bardziej ostre normy spalania narzucane producentom aut, aktualnie praktycznie każdy nowy samochód jest wyposażony fabrycznie w system start-stop. Klientom reklamowany jest on jako system który oszczędza paliwo, co za tym idzie nasz portfel. Ile w tym prawdy i na co jeszcze wpływa ów system?
Już od jakiegoś czasu obowiązuje ustawa która mówi że każdy nowy samochód musi być wyposażony w czujniki ciśnienia powietrza w oponach. Samochody nowe jak i coraz częściej używane są w nie wyposażone. Podnosi to sporo koszt samej eksplantacji pojazdu.
Czy chcemy czy nie motoryzacja się ciągle zmienia. Niegdyś bezawaryjne diesle dzisiaj są już niemal tylko rzewnym wspomnieniem. Ciężko powiedzieć czy jest to spowodowane tylko pazernością producentów czy po prostu chorobami wieku dziecięcego niektórych modeli.
W dzisiejszych samochodach z silnikami diesla, filtr DPF to już standard. Wpłynął on w historii motoryzacji niewątpliwie na obsługę niegdyś "bezproblemowych" silników na olej napędowy w sposób raczej negatywny z punktu widzenia kierowcy. Jadąc dziś autem z filtrem DPF trzeba zwracać uwagę na jego działanie i starać się niejako dopasować do auta, a nie na odwrót.
Ile fachowców tyle opinii, to wszyscy wiemy. Aczkolwiek w przypadku każdej branży panuje generalnie przyjęta "średnia" z ogólnie zasłyszanych rewelacji na dany temat i tak też jest w przypadku opon samochodowych. Opony mają to do siebie że wraz z ich zużyciem spada nasze bezpieczeństwo, szkoda tylko że tak niewielu kierowców bierze to pod uwagę...
Jedną z podstawowych części we współczesnym samochodzie jest tzw. reaktor katalityczny nazywany pospolicie katalizatorem. Jest on o tyle istotny w układzie wydechowym samochodu, że redukuje wszystkie szkodliwe związki które nam zagrażają, a które bez niego przedostały by się do powietrza, którym oddychamy. Związki te są bardzo szkodliwe i nie chcielibyście je wdychać...
Okres świąteczny i noworoczny jest szczególnym czasem, kiedy to częściej niż zwykle mamy styczność z alkoholem. Biesiady rodzinne i towarzyskie szczególnie sprzyjają w tym czasie konsumpcji, co za tym idzie bardzo łatwo możemy narazić się na konsekwencje, utratę prawo jazdy, co gorsza zagrozić bezpieczeństwu innych oraz sobie jeśli mamy skłonności do siadania za kółkiem po alkoholu nawet bardzo niewielkiej jego ilości.
Do ministra finansów trafiła ciekawa propozycja odnośnie zmian w ubezpieczeniach OC. Posłowie Jerzy Gosiewski oraz Adam Ołdakowski zajęli się sprawą ubezpieczeń OC w szczególności takiej kwestii jak posiadanie więcej niż jednego samochodu, a co za tym idzie wielokrotnym płaceniu składek.