Blog

#motoryzacja #porady #mechanika samochodowa #zawieszenie

 6.03.2017

Zawieszenie w naszym samochodzie, na co zwracać uwagę

Użytkując samochód naturalnie ulegają zużyciu części samochodowe, większość elementów mechanicznych, szczególnie tych na których spoczywa intensywna praca. Jeżdżąc autem nie zwracamy na to uwagi, co gorsza zapala się nam lampka w głowie dopiero przy "niepokojących dźwiękach" lub po prostu gdy nam się lampka kontrola zaświeci. To zdecydowanie za późno, ponieważ znaczy to że awarii nie uniknęliśmy.

W artykule poruszamy temat części, szczególnie intensywnie pracujących w naszym aucie które wchodzą w skład zawieszenia. Jest to temat zawsze o tyle trudny, iż ciężko zdiagnozować prostymi metodami zużycie elementów. Możemy zaobserwować dziwne odgłosy, dźwięki takie jak trzeszczenie przy skręcaniu kół, trudności z utrzymaniem toru jazdy, lub pogorszenie samej przyczepności. Oznacza to oczywiście że problem jest już poważny, ale aby stwierdzić dokładnie w czym problem pozostaje nam jedynie interwencja mechanika. Konieczne jest rozebranie danych elementów i wizualne stwierdzenie co zostało zużyte i w jakim stopniu.

Drążki kierownicze

Drążki kierownicze to elementy które bardzo często ulegają zużyciu. Tak naprawdę chodzi o przeguby na ich szczycie tzw. przeguby kulowe. Ulegają one uszkodzeniu po wpadaniu w głębokie dziury lub przy gwałtownym hamowaniu na złej nawierzchni. Przy normalnej, spokojnej jeździe nie będziemy widzieli efektów jakiegokolwiek zużycia - następuje ono wtedy praktycznie niezauważalnie. Jest to powiązane z geometrią kół - zła geometria wpłynie negatywnie również na przeguby kulowe. W wymianie jest to element dość tani, natomiast bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto o nie dbać.

Kolumny McPhersona

Bardzo częstym przypadkiem uszkodzeń zawieszenia jest zniszczenie łożyska łączącego kolumnę McPhersona z nadwoziem samochodu (część która jest z metalu i gumy oraz łożyska). Słychać wtedy charakterystyczne hałasy, uderzenia przy każdej nierówności. Wpływa to bezpośrednio na skuteczność kierowania, samochód jest niestabilny przy jeździe szczególnie na zakrętach. Są widoczne opóźnienia przy ruchach kierownicą. Wymiana tego elementu to większa praca dla mechanika ponieważ wymaga demontaży większej partii zawieszenia.

Jakie części zamienne

Opinie na ten temat są różne - jedni zalecają stosowanie tylko części oryginalnych, tzw. części OEM - czyli częściami zgodnymi z wymogami pierwszego montażu, inni nie widzą przeciwwskazań do montowania tańszych zamienników. Jedno jest pewne - nie montujmy części oryginalnych w połączeniu z zamiennikami - łączenie części o różnej charakterystyce materiałowej skutkuje zużyciem elementów sąsiednich szybciej niż myślimy. Zamienniki nie są tańsze bez powodu - są gorszej jakości. Element taki mający styczność z elementem lepszej jakości powoduje jego nadmierną pracę.

Loading...