Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Chorzów #Rybnik #Tychy #Sosnowiec #skup aut

 26.11.2017

Zadbaj o auto przed zimą już teraz

Pogoda za oknem zmienna jest. Niby nie zapowiada się ostra zima, którą wieszczą niektórzy synoptycy, ale jednak temperatura waha się pomiędzy -2 aż do 10-15 st. C. Jest to ostatni dzwonek, aby pomyśleć o naszym aucie i zadbać o niego właściwie go przygotowując na nadejście zimy.

Kwestia widoczności na drogach to podstawa. Aktualnie można już zaobserwować poranne mgły oraz opady atmosferyczne, które czasami utrudniają widoczność do tego stopnia, że musimy diametralnie zwalniać nawet na autostradzie. Po pierwsze należy przyjrzeć się oświetleniu w samochodzie, czy aby na pewno wszystkie żarówki działają bez zarzutu, czy klosze nie są zmatowiałe (możemy sami doprowadzić je praktycznie do stanu nowości - odpowiednie instrukcje na YouTube - polecamy kanał Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam) lub zlecić to odpowiedniemu warsztatowi.

Standardem jest, że kierowcy czekają z wymianą wycieraczek w zasadzie do momentu, kiedy naprawdę już nie spełniają one swojej roli. Stanowi to poważne zagrożenie, w sytuacji kiepskiej widoczności wycieraczki spełniają kluczową rolę w usuwaniu nadmiaru wody z szyby frontowej. Jeśli są wadliwe po prostu ją rozmazują zwiększając zagrożenie. Warto przyjrzeć się im szczególnie przez zimą. Koniecznie pamiętajmy o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Nigdy nie dolewaj zimowego do letniego - to z pewnością źle się skończy, jeśli temperatura rzeczywiście spadnie grubo poniżej zera.

Zadbane i czyste szyby dają nam szerokie pole widzenia. Sprawdźmy czy nie są zabrudzone do tego stopnia, że wycieraczka nic nie pomoże, wypolerujmy je, sprawdźmy czy nie ma pęknięć - warto jeszcze przed mrozami uporać się z nimi w fachowym warsztacie, jeśli tak owe istnieją, aby na dobre nie narazić się na koszty przy konieczności jej wymiany na nową.

Wymieńmy filtr kabinowy, jeśli tego nie robiliśmy jeszcze w bieżącym roku przed sezonem zimowym. Jest to bardzo istotne szczególnie w okresie zimowym, kiedy to powietrze jest bardzo zanieczyszczone w miastach w skutek smogu itd. Używajmy klimatyzacji do odparowywania szyb oraz eliminowania nadmiaru pary wodnej z kabiny np. w skutek mokrych dywaników. Pamiętajmy - klimatyzacja musi być używana regularnie, aby sprawnie działała.

Opony zimowe, tutaj krótko - już dawno powinny być zmienione. Temperatura nie ubłaganie na to wskazuje.

Sprawdźmy akumulator albo własnym próbnikiem albo w warsztacie. Jeśli nie możemy odpalić raz na jakiś czas samochodu, poruszamy się na krótkich odcinkach bądź głównie w mieście tym bardziej akumulator jest narażony na awarię. Nie chcielibyście w środku zimy nie odpalić auta z samego rana prawda? Konserwacja układu elektrycznego zaiste jest wskazana - polecamy ją, jeśli ktoś rzeczywiście jest auto maniakiem lub jeździ po prostu autem, które aż się o to prosi.

Warto przesmarować uszczelki zewnętrzne (gumowe) specjalnymi środkami zabezpieczającymi przez mrozami. Uchroni je to przed pękaniem a tym samym przed z materiałami przylegającymi. Jeśli mamy w samochodzie ogniska korozji zabezpieczmy je wcześniej przed solą drogową, aby na wiosnę się nie zdziwić ile nam to auta "zjadło".