Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Będzin #Chorzów #Tychy #Sosnowiec #skup samochodów #skup aut #system start stop

 14.02.2018

System start-stop we współczesnych samochodach, co nam daje, a co zabiera

Ze względu przede wszystkim na coraz to bardziej ostre normy spalania narzucane producentom aut, aktualnie praktycznie każdy nowy samochód jest wyposażony fabrycznie w system start-stop. Klientom reklamowany jest on jako system który oszczędza paliwo, co za tym idzie nasz portfel. Ile w tym prawdy i na co jeszcze wpływa ów system?

Głównym zadaniem systemu start-stop jest obniżenie szkodliwej emisji spalin do atmosfery, co za tym idzie spełnienie kolejnego elementu wpisującego się w trend tworzenia ekologicznych samochodów. Działa to bardzo naturalnie, po zatrzymaniu się auta, wbiciu luzu i puszczeniu sprzęgła silnik automatycznie się wyłącza. Ponowne wciśnięcie sprzęgła uruchamia jednostkę napędową. Co więcej, kierowca z reguły ma możliwość wyłączenia systemu (w różnych markach samochodów jest to rozwiązane inaczej). Zwykle działa to w ten sposób że wyłączenie systemu start stop funkcjonuje na jednym cyklu jazdy (wyciągnięcie kluczyka resetuje ten stan i podczas kolejnego rozruchu kierowca musi ponownie go wyłączyć jeśli ma taką wolę. Oszczędność paliwa jest tu bardzo względnym pojęciem. Zależy ile się jeździ i w jakich warunkach. Przy podróżowaniu po mieście i częstym stawaniu na światłach szczególnie tych bardzo uciążliwych oszczędność może być zauważalna. Trzeba mieć świadomość że system nie włącza się zwykle na zimnym silniku czy podczas włączonej klimatyzacji (duży pobór mocy).

Wadą systemu start-stop jest co podkreślają specjaliści, duży wpływa na obciążenia elementów silnika związanych z częstym zatrzymywaniem się co generuje dużo procesów tarcia różnych elementów (głównie panewki wałka rozrządu, korbowód, sworznie tłokowe itd.). Podczas rozruchu pierwsze kilka milisekund związane jest z dużym tarciem elementów - są pozbawione smarowania (oleju) w stopniu takim jak tuż po rozruchu, więc następuje tarcie metalowych elementów o siebie. Ta początkowa faza generuje najwięcej zużycia. Teraz jeśli system start-stop generuje takich rozruchów w całym cyklu życia pojazdu nawet 10x więcej (!) łatwo można sobie wyobrazić wpływ systemu na żywotność pojazdu. Oczywiście producenci tego nie mówią bo to nijak ma się do zalet, jednakże należy mieć na uwadze że zakładana żywotność pojazdów to cecha o którą producenci raczej nie dbają. Do tarcia przyczynia się także sama temperatura oleju silnikowego który podczas częstych stopów nie zachowuje swojej należytej temperatury, a więc nie ma pełnych właściwości.

W tej kwestii nie ma co demonizować, tym bardziej że prędzej czy później każdy pojazd będzie w system ten wyposażony. Co możemy zrobić, aby pomóc mu dobrze funkcjonować? Przede wszystkim smarowania. Jeśli w tym główny problem należy mu wyjść na przeciw i używać najlepszej jakości olejów silnikowych. Fachowcy zalecają nawet oleje wyczynowe które mają zwiększone właściwości przeciw tarciowe. Niewątpliwie można iść i w tą stronę, jednak nie wpadajmy w skrajności. Po prostu regularnie wymieniajmy olej silnikowy i nie lejmy najtańszego jeśli chcemy zadbać o długie życie naszego samochodu.

Loading...