Blog

#auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Rybnik #Tychy #Sosnowiec #skup aut #auto #bezpieczeństwo #raport

 17.06.2018

Stan bezpieczeństwa na polskich drogach - raport za 2018 rok

Krajowa Rada Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym opublikowała coroczny raport pokazujący smutną statystykę wypadków oraz kolizji w ruchu lądowym w Polsce. Z jednej strony wyniki są bardzo zadowalające ponieważ mamy najniższy poziom ofiar śmiertelnych od 27 lat. Jednakże nadal mamy niechlubny wynik ponad 430 tys. spowodowanych kolizji porównując to do innych krajów europejskich.

Najtragiczniejszą daną w raporcie jest ilość osób które zginęły w kolizjach drogowych - jest to dokładnie 2831 osób. Przy czym ciągle największą co mało zaskakujące grupą powodującą takie wypadki są pojazdy osobowe. Natomiast przy malejącej częstości motocyklistów, motorowerzystów oraz rowerzystów odnotowano wzrost ofiar śmiertelnych w grupie pojazdów ciężarowych. Oczywiście głównymi przyczynami są niezmiernie od lat - wymuszenie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunkówów jazdy - czytaj brawura oraz nagminne szczególnie na autostradach - nie zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzanego.

Niestety mamy także wzrost ofiar w grupie pieszych. Główną przyczyną jest nieoczekiwane wtargnięcie na jezdnię, przejście na czerwonym świetle oraz w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Jeśli chodzi o pijanych kierowców - tutaj mamy nieznaczny spadek. Nie należy się tym cieszyć ponieważ mamy z kolei ogromny wzrost wypadków spowodowanych przez osoby będące pod wpływem innych środków odurzających - dopalacze, narkotyki. Czyli z deszczu pod rynnę.

Co także może dziwić, spory wzrost wypadków odnotowano w grupie osób prowadzących ciągniki rolnicze. Oczywiście to ciągle mało porównując do osobówek czy rowerów, ale mamy tutaj znaczącą tendencję wzrostową.

Loading...