Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Tychy #Sosnowiec #mechanika samochodowa #opony samochodowe #opony letnie

 19.04.2018

Sezonowa wymiana opon

Letnia wymiana opon wystartowała. Już teraz można zauważyć oblężenie warsztatów i serwisów wulkanizacyjnych. Jeśli jesteśmy w stanie samemu zamienić koła na letnie i wiemy co robimy to jak najbardziej jest to najlepsza opcja. W przeciwnym razie radzimy ufać, ale kontrolować. Przy takim nawale pracy, bardzo często można spotkać fuszerkę odstawioną przez warsztat samochodowy, co gorsza również i w tym zawodzie można spotkać pseudo fachowców.

Najlepiej posiadać komplet letniego i zimowego ogumienia osobno. Wtedy jesteśmy w stanie wykonać zamianę kompletu samodzielnie, ewentualnie a nawet koniecznie wykonując wcześniej jego wyważenie w fachowym, zaufanym warsztacie. Opony całoroczne to także jedna z opcji która uwolni nas od tego uciążliwego obowiązku. Jednakże większość z nas posiada opony zimowe oraz letnie. Pamiętajmy że wymiana podyktowana jest innymi właściwościami jezdnymi rodzajów opon. Różnica przy danej temperaturze drogi hamowania pomiędzy oponom letnią a zimową potrafi być kolosalna, a to oczywiście wpływa na nasze bezpieczeństwo ale i sam komfort jazdy.

Przed wymianą opon zawsze sprawdźmy wzrokowo ich stan - czy nie mają pęknięć, wżerów, czy mają zachowaną minimalną głębokość bieżnika - wg kodeksu 1,6 mm. Wartość kodeksowa powinna być traktowana jako wartość skrajna, patrzmy na znaczniki na oponie i nimi się sugerujmy. Sprawdźmy czy opony są równomiernie zużyte - jeśli nie zlećmy ustawienie geometrii. Opony powinny być wyważone przed założeniem, a same śruby dokręcone kluczem dynamometrycznego a nie pneumatycznym co jest często stosowane w warsztatach które pracują na ilość a nie jakość. Niestety rzadko można spotkać fachowców którzy kontrolują ten stan a potem okazuje się że nie jesteśmy w stanie odkręcić śruby w przypadku np. złapania gumy w trasie. Tak więc pamiętajmy aby sprawdzić czy możliwe jest odkręcenie śruby za pomocą lewarka tuż po wyjeździe z warsztatu - może uratować to nasze nerwy i portfel.

Kolejna sprawa to prawidłowe ciśnienie w oponach oraz zadbanie o właściwe sprawdzenie czujników ciśnienia w oponach, a w razie konieczności ich przeprogramowanie. Niestety czy chcemy czy nie wszystkie nowe samochody są w nie wyposażone. Pamiętajmy także o właściwym przechowywaniu opon - jeśli mamy całe koła składujemy na jedno na drugim, jeśli same opony pionowo (w teorii należy je obracać co miesiąc w celu uniknięcia odkształceń).

Loading...