Blog

#motoryzacja #auto skup #Dąbrowa Górnicza #paliwo

 2.09.2016

Rodzaje paliw

Paliwa w formie ciekłej to najbardziej powszechnie stosowane aktualnie na rynku motoryzacyjnym. Są niewątpliwie najlepszymi paliwami, ponieważ mają więcej zalet niż wad i tak najistotniejszą z punktu widzenia inżynieryjnego to że posiadają największą gęstością energetyczną w porównaniu z innymi przy jednoczesnej dobrej cenie wydobycia.

Jest to cecha którą możemy opisać tak - w małej objętości paliwa mamy dużo energii, a to powoduje spory dystans który możemy przejechać na jednym baku. Mimo że samochody są coraz to bardziej powszechne to nadal najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są tradycyjne jednostki napędowe. Prostota dystrybucji, bezpieczeństwo przechowywania, dokładne odmierzanie to kolejne zalety ciekłych paliw.

Oczywiście mamy także powszechnie dostępną mieszankę gazową jednakże jest ona trudniejsza w dystrybucji, bardziej niebezpieczna w porównaniu do paliw tradycyjnych ale przede wszystkim ma mniejszą gęstość energetyczną. W auto skup Dąbrowa Górnicza przeważająca większość samochodów które sprzedajemy to jednak paliwa ciekłe.

Możemy wyróżnić paliwa:

  • benzyna - wymagany jest zapłon iskrowy. Najczęściej to węglowodory o temp. wrzenia 30 - 200 st. C. Pozyskiwana poprzez rafinację ropy naftowej
  • olej napędowy - wymagany zapłon samoczynny. Temperatura wrzenia to 170 - 380 st. C. Również pozyskiwana poprzez rafinację ropy naftowej lub pozyskiwana z roślin w postaci estrów.
  • alkohole - etylowe oraz metylowe jako mieszanka z tradycyjną benzyną - najczęściej E85 (85% bioetanolu a reszta benzyny). Konieczny jest specjalny silnik.
  • nafta - także wymagany zapłon iskrowy. Wymagany są silniki niskoobrotowe o małym stopniu sprężania.
  • wodór - paliwo gazowe. Nadal jest to paliwo raczej prototypowe, efektem ubocznym spalania jest pozyskiwanie wody.
  • gaz ziemny CNG - zarówno w zapłonach iskrowych jak i samoczynnych. Bardzo powszechne z ekonomicznego punktu widzenia.
  • gaz LPG - forma ciekła, skroplowy propan oraz butan. bardziej niebezpieczny od gazu ziemnego ponieważ jest nieściśliwy - wymaga odpowiednich zbiorników odpornych na uderzenie. Bardzo ekonomiczne rozwiązanie podobnie jak gaz ziemny.

Loading...