Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Sosnowiec #mechanika samochodowa #części samochodowe #klocki hamulcowe #układ hamulcowy

 5.11.2017

Piszczenie podczas hamowania - diagnoza i postępowanie

Wielu kierowcom, szczególnie tym doświadczonym diagnoza będzie nasuwać się sama - problem z klockami hamulcowymi lub gorzej tarczami. Lecz uciążliwy pisk podczas hamowanie może oznaczać także problem np. z piastami czy łożyskami co powinno nas już bardziej zaniepokoić. Podpowiadamy co to może być.

Sam pisk nie zawsze musi komunikować konkretną awarię lub zbliżającą się awarię. Okazuje się że sam dźwięk to nie wszystko, w pierwszej kolejności trzeba zawsze zwrócić uwagę na drgania które są wyczuwalne na kierownicy oraz pedale hamulca. Jeśli podczas hamowania odczuwamy takie drgania możemy być pewni że coś jest nie tak.

Jeżeli jest to chwilowe, to być może jest to tylko zabrudzenie samej tarczy wraz z klockami lub piasty. Jeśli dzieje się tak za każdym razem należy udać się do warsztatu samochodowego, ponieważ może to wskazywać na zużytą tarczę, luzy na łożysku, problem ze sworzniami, łożyskiem lub co gorsza "fuszerkę" przy montażu nowej tarczy czy klocków.

Jeśli ewidentnie "słychać" hamowanie pod postacią nieznośnego pisku to z reguły problem stanowią zużywające się klocki hamulcowe (lub źle zamontowane, albo wadliwe tłoczki) lub sama tarcza hamulcowa. Czasami tuż po wymianie na nowe przez pierwsze parę kilometrów mogą się docierać i wydawać nieprzyjemne odgłosy, ale absolutnie nie powinno dziać się to dłużej.

Niestety wymiana klocków hamulcowych musi odbywać się pod okiem fachowca, ponieważ bardzo często wszelakie piski z układu hamulcowego są powodowane nierównym montażem zacisków podczas ostatniej wymiany co powoduje nierówne wycieranie się samego klocka jak i tarczy. Samo źle wykonane odpowietrzenie układu i zła praca tłoczka zaciskowego generuje przegrzewanie się elementów układu.

Nawykiem kierowcy powinno być także okresowe samodzielne "wizualne" sprawdzanie stanu zużycia klocka hamulcowego co pozwoli nam uniknąć niespodziewanych sytuacji i narażania się na koszty.