Blog

#motoryzacja #aktualności #ciekawostki

 19.10.2016

Pieniądze z UE na budowę nowych dróg

Ministerstwo Rozwoju poinformowało że Unia Europejska dofinansuje budowę nowych dróg na kwotę 3 miliardów złotych. Chodzi dokładnie o trasy S7, S8 oraz S19. Ogłoszono dobrą nowinę przy okazji podpisania umów pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych i GDDKiA.

Wszystkie modernizacje i budowy dróg ekspresowych pochłoną niemalże 5,7 miliardów złotych, przy wartości dofinansowania 3 miliardów. Pula pieniędzy pochodzi z programu polityki spójności Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Prace trwają pełną parą, drogowcy planują nam oddać ekspresówki do jazdy w 2017 oraz 2018 roku.

Wiceminister rozwoju Witold Słowik zakomunikował że Polska ma już 27 umów w programie Infrastruktura i Środowisko na 700 km dróg ekspresowych i krajowych przy wsparciu lokalnych środków rzędu 15,5 miliarda złotych, natomiast w sumie dofinansowania będzie 26 miliardów ze wszystkich umów. Kwota piękna - czekamy na realizację z niecierpliwością.

Jeśli chodzi o S7 - mamy tu dwa fragmenty do budowy. Pierwszy o długości 40 km będzie łączyć miejscowości Koszwały i Elbląg wraz z czterema węzłami drogowymi - Cedry Małe, Dworek, Żuławy Wschód i Elbląg Zachód. Kosztować będzie 3,75 mld zł przy dofinansowaniu 2 mld. Fragment drugi trasy S7 jest długości 22 km - połączy on Nidzicę i Napierki. Będzie to trasa najwcześniej dostępna, być może w połowie przyszłego roku kalendarzowego.

Droga ekspresowa S8 z Wyszkowa do Białegostoku i Zambrowa. Długość trasy to 15 km przy rozbudowie drogi krajowej numer 8 jako ekspersówki. Do tego dochodzą dwa odcinki drogi ekspresowej S19 z Lublina do Rzeszowa. Inwestycja obejmuje budowę 19 km odcinka Via Carpathi (międzynarodowa trasa Kłajpeda Saloniki). Połączy też dwie trasy międzynarodowe: E40 (łączy Francję z Kazachstanem) i E371 (łączy Radom z Preszowem).

Loading...