Blog

#auto gaz #motoryzacja #porady #paliwo #LPG

 19.03.2017

Opłacalność inwestycji w instalację LPG

Zawsze jak zaczynamy rozważać montaż instalacji gazowej myślimy o oszczędzaniu. Cena gazu nadal jest atrakcyjna w porównaniu do choćby benzyny PB95, lecz należy zdawać sobie sprawę, że na nasze końcowe oszczędności będzie wpływać więcej czynników niż tylko cena samego paliwa.

Musimy brać pod uwagę nie tylko koszta samej instalacji, ale także zwiększone koszta serwisowania jak i styl naszej jazdy oraz jej okoliczności. O ile cena samego autogazu jest zawsze ok. połowe niższa niż paliwa tradycyjnego - i to niezmiennie utrzymuje się od lat to przy jeździe na gazie zawsze będziemy notować wyższe spalanie niż na benzynie. Przyjmuje się to zawsze minimum 25 procent więcej.


Przyjmując podstawowe obliczenia montaż instalacji gazowej zaczyna być opłacalny jeśli miesięcznie wydajemy minimum na paliwo ok. 250 zł. Wtedy montaż instalacji który kosztuje ok. 3 tys. złotych zwraca się nam mniej więcej po 3 latach jazdy na gazie. Jeśli planujemy dłużej eksploantowac samochód to wtedy inwestycja jest jak najbardziej opłacalna, w przeciwnym razie warto to przemyśleć.


Istotną sprawą jest styl i okoliczności naszej jazdy. Z technicznego punktu widzenia przełączenie na gaz następuje dopiero po osiągnięciu temperatury przez płyn chłodniczy, więc samochód pracuje na benzynie w trakcie jego uruchamiania jak i chwilę jeszcze w trakcie początkowej jazdy. Teraz jeśli będziemy pokonywać krótkie odcinki dodając do tego jeszcze nasze sezonowe warunki może okazać się że spalamy więcej benzyny niż gazu. Gdzie tu zatem ekonomia i oszczędność?


Podobnie ma się sprawa przy dynamicznej jeździe, lub większych prędkościach. Bardzo często instalacja przełącza się na benzynę lub "dotryskuje benzynę" przy takiej charakterystyce jazdy ponieważ sam gaz nie daje tyle mocy ile potrzebuje silnik w tych warunkach. Dużo zależy od wyboru samej instalacji, typu - czy jest to tradycyjny układ sekwencyjny, czy może instalacje z bezpośrednim wtryskiem, lecz to już zupełnie inna półka cenowa i ma szanse zwrotu jedynie przy rzeczywiście dużych dystansach.


Dodatkowymi kosztami stałymi są dodatkowy przegląd na stacji kontroli pojazdów, wymiany filtrów gazu czy samo serwisowanie pojazdu - miejmy na uwadze że np. świece czy głowice mogą ulegać szybszemu zużyciu na gazie niż na benzynie.


Sumując jeśli poruszamy się w odpowiednich warunkach, wydajemy na paliwo większe kwoty i nasze auto a w szczególności silnik nadaje się do "zagazowania" to warto. W przeciwnym razie możemy nie odczuć wcale korzyści a w skrajnych warunkach nawet być stratnym. na całej inwestycji.

Loading...