Blog

#motoryzacja #porady #olej silnikowy #mechanika samochodowa

 19.02.2017

Olej silnikowy, kiedy wymieniać, jaki rodzaj wybrać

W współczesnych autach, szczególnie tych nowych wg producenta i instrukcji obsługi samochodu, olej silnikowy zalecają nam wymieniać dosłownie co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Co ciekawe w większości z nas nie wzbudza to podejrzeń i wątpliwości o dobry stan naszego silnika przy tego typu eksploatacji. Mówimy czemu może się to bardzo źle skończyć i doprowadzić do dewastacji silnika.

Najmocniejszym argumentem jaki jest przedstawiany przez zwolenników oraz samych producentów aut, jest fakt iż aktualnie produkuje się bardzo wysokiej jakości oleje silnikowe. Postęp jaki osiągnięto w tej dziedzinie jest niesłychany, a jeszcze kilka lat temu nawet nie myślano o parametrach oleju jakie są dzisiaj na codzień lane do silników. Jeśli brać to tylko pod uwagę to tak i owszem, mają oni zasadność swoich przekonań. Jednak należy zauważyć że postęp nie tylko zaszedł w dziedzinie produktu oleju do aut, ale i same konstrukcje silników się zmieniają, a co za tym idzie nikt już nie wspomina że są one coraz bardziej wymagające pod względem smarowania.

Dzisiejsze silniki o małych pojemnościach, które przeszły downsizing pracują w bardzo trudnych warunkach, niejednokrotnie na granicy dopuszczalności. Łącząc to z rzadką wymianą oleju, prosimy się tylko o awarię, zatarcie a często o zniszczenie silnika. Mechanicy ulegają tej modzie nie wiedząc że zalecenia producentów odnoszą się do testów na samochodach w stanie idealnym (laboratoryjnym), które eksploatowane są dobrych warunkach. Podobnie robią producenci elektroniki czy sprzętu RTV/AGD manipulując w ten sposób klientami co wpływa oczywiście na sprzedaż.

 Należy wiedzieć iż w silniku panują ekstremalne warunki dla oleju, jest on miażdżony oraz poddawany bardzo wysokim temperaturom co sprzyja jego utlenianiu, a tym samym zużyciu. Co więcej olej wychwytuje wszystkie pozostałości spalania paliwa czyli przykładowo sadzę, kwasowe elementy np. związki siarki. Dlatego też wszyscy producenci olejów starają się tak dobrać mieszankę, aby maksymalnie neutralizować te zanieczyszczenia. Jednakże olej ma ograniczone zdolności pochłaniania tych zanieczyszczeń. Jeśli nie wymieniamy oleju systematycznie na elementach silnika osiada tzw. szlam, woda czy niespalone paliwo, a to prowadzi naturalnie do niszczenia i korozji tych elementów. Warto tu napomnieć, że zawsze warto stosować olej syntetyczny zamiast mineralnego, ponieważ pod względem technologicznym ma on o wiele lepsze parametry, większą lepkość oraz przede wszystkim nie gęstnieją tak bardzo w niskiej temperaturze otoczenia, natomiast w wysokiej nie są zbyt rzadkie. Sam olej syntetyczny także ulega zmniejszonemu utlenianiu oraz ma lepsze właściwości wchłaniania zanieczyszczeń, to wpływa oczywiście na wyższą cenę.

A co z olejami półsyntetycznymi? Jest to rozwiązanie kierowane głównie dla aut z wysokimi przebiegami. Nigdy nie należy przechodzić na olej o gorszych parametrach w takich autach np. z syntetyka na mineralny. Mechanicy popełniają tego typu błąd myśląc że uszczelnią silnik - ponieważ mineralny ma większą gęstość. Nie ma to znaczenia, w tym przypadku ponieważ powodujemy tylko szybsze zużycie i tak już wyeksploatowanych elementów. Dlatego zaleca się w tych wypadkach półsyntetyk np. oznaczony jako dla aut z wysokimi przebiegami. To najwłaściwsze i kompromisowe rozwiązanie. Olejów różnych producentów także nie mieszamy, nawet o tych samych parametrach. Nikt nie zapewni, że mieszanina ta będzie ze sobą kompatybilna.

Loading...