Blog

#motoryzacja #auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Tychy #Sosnowiec #aktualności #auto #euro6 #silniki wysokoprężne

 3.06.2018

No i stało się pierwszy zakaz wjazdu dla aut z silnikami wysokoprężnymi

To było nieuniknione. Ostatnie kilka lat obfitowały w szarże tzw. ekoterrorystów i ekolobbystów w Unii Europejskiej co w końcu musiało poskutkować pierwszymi zakazami. Mamy pierwsze miasto w którym starsze modele aut z jednostkami napędowymi diesla mają zakaz wjazdu Hamburg. Na szczęście dla ich kierowców póki co zakaz obowiązuje jedynie na dwóch ulicach w tym mieście. Ale nie ma się z czego cieszyć, jeśli przełamano pierwszy opór przed wprowadzeniem tego zakazu, kolejne są tylko kwestią czasu.

Należy zaznaczyć że ów zakaz dotyczy aut które nie spełniają normy EURO6. Dotyczy to ulic Max-Brauer-Allee oraz Stresemannstraße. Prasa informuje że dotyczy to jedynie nieco ponad 2 km dróg w tym mieście, jednakże przemilcza się fakt że są to dosyć ważne odcinki przelotowe, a więc nie będzie to łatwy do ominięcia zakaz dla aut nie spełniających wspomnianej normy.

Co ciekawe zakaz nie obejmuje służb komunalnych, ratunkowych, mieszkańców tych ulic oraz ich gości. Jak taki zakaz ma funkcjonować w praktyce? Bardzo prosto, częste kontrole przy już postawionych kilkunastu znakach zakazu mają skutecznie odstraszać kierowców łamiących prawo. Pewnie zastanawiasz się czemu akurat Hamburg? Przyczyna jest prozaiczna. Jest to jedno z najbardziej brudnych miast pod względem smogu wydzielanych przez pojazdy wysokoprężne. Lokalne urzędy środowiska alarmują w regularnych odstępach czasu o dramatycznym stopniu przekroczenia poziomu tlenków azotu. Jest to spowodowane niesamowitą ilością pojazdów z silnikami diesla zarejestrowanymi w Hamburgu ponad 260 tys. aut. Wstępnie ocenia się że grubo ponad połowę będzie podlegało temu zakazowi.

Co ciekawe takie miasta jak Paryż, Madryt czy Londyn już zapowiedziały podobne kroki. Ciekawi jesteśmy kiedy włodarze polskich aglomeracji także wpadną na ten pomysł.

Loading...