Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Będzin #Tychy #Sosnowiec #4WD #napęd na cztery koła

 15.03.2018

Napęd na cztery koła - wady i zalety

Napęd na cztery koła jest coraz częściej spotykany w samochodach kompaktowych na rynku. Niewątpliwie zaletą jest poprawa właściwości jezdnych oraz trakcji szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Czy warto posiadać napęd na cztery koła jeżdżąc po drogach miejskich czy podmiejskich? Spróbujemy rozwiać nieco wątpliwości.

Większość aut, czyli pojazdów z napędem na jedną oś muszą sobie radzić z przełożeniem całej generowanej mocy oczywiście na jedną ośkę czy to przednią czy tylną to bez znaczenia. Co więcej im większa moc jednostki napędowej tym przełożenie tej mocy jest bardziej kłopotliwe, a powyżej pewnego progu niemożliwe szczególnie w kiepskich warunkach pogodowych. Chodzi o sam mechanizm przełożenia oraz ograniczeń fizycznych. Napęd na dwie osie ma to do siebie że moc rozdzielana jest na obie osie, a więc samo przełożenie mocy jest bardziej efektywne, szczególnie kiedy dzisiejsze mechanizmy różnicowe, zarządzają rozkładem mocy w taki sposób że nie koniecznie musi on być stały pomiędzy kołami.

Tańsze samochody z napędem na obie osie są wyposażone w mechanizm part-time 4WD, a więc bez mechanizmu różnicowego. Oznacza to ni mniej ni więcej to że obie osie mają dokładnie tą samą prędkość obrotową. Zalecane jest używanie takiego napędu jedynie w trudnych warunkach, aby nie dopuszczać zbyt często do nadmiernego przeciążenia napędu. Droższe modele posiadają centralny mechanizm różnicowy, który potrafi sterować każdym z kół z osobna, dzięki temu w każdych warunkach jesteśmy w stanie ruszyć samochodem.

Samochody z centralnym dyfrem i możliwością blokady pozwalają w zasadzie na dolną konfigurację i dobranie parametrów jazdy do warunków w których przyszło nam być ale to raczej domena przejażdżek autami terenowymi po pas w błocie, a to zupełnie inna sprawa.

Coraz częściej w crossoverach spotykany jest elektroniczny system 4WD, który dołącza automatycznie tylną oś tylko w przypadku wykrycia poślizgu. Są to napędy które mają służyć bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów, a nie w celach terenowych. Napędy takie mają niewiele wspólnego z możliwościami terenowymi pojazdu, lecz sprzyjają w codziennej jeździe, a w zimie niejednokrotnie potrafią uratować nas w ciężkiej sytuacji.

Warto pamiętać że z reguły modele 4wd posiadają zwiększony prześwit oraz są wyposażone w belkę skrętną co sprzyja łagodzeniu nierówności, redukuje przeciążenia przy gwałtownych skrętach co sprzyja zdecydowanie bezpieczeństwu. To bardzo pobieżne opisanie specyfiki pojazdu z napędem na 4 koła, aczkolwiek wydaje się wystarczające aby podsumować sobie czego oczekujemy od pojazdu.

Warto także poznać wady pojazdów 4wd. Przede wszystkim bardziej obciążone sprzęgło, droższe serwisowanie czy o wiele bardziej uszczuplające nasz portfel awarie to niewątpliwie to czego nie chcemy. Z drugiej strony jazda z głową trzymają się zasad to setki tysięcy kilometrów bez awarii. Jeśli mamy pojazd z mechanizmem różnicowych to musimy także nastawić się na nieregularne zużycie opon, a więc częstszą ich wymianę.

Mimo zwiększonych kosztów utrzymania, należy wiedzieć że jakikolwiek napęd typu 4w czy będzie to częściowo dołączany czy sztywny nie ma znaczenia jest o wiele bardziej sprawny w trudnych warunkach jezdnych niż nawet najlepszy układ napędowy na jedną oś.

Loading...