Blog

#auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Chorzów #Rybnik #Tychy #Sosnowiec #auto #prawo #kodeks drogowy

 20.05.2018

Nadchodzi długo oczekiwana zmiana - koniec wożenia dokumentów pojazdu ze sobą

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającą długo oczekiwane przez kierowców postulaty zniesienia obowiązku posiadania przez kierowcę dokumentu rejestracyjnego pojazdu czy posiadania potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Tak jest - dobrze czytacie, w końcu nie będziemy ponosili konsekwencji jeśli najzwyczajniej w świecie zapomnimy dokumentów.

Data 4 czerwca to data wprowadzenia w życie niniejszej zmiany. Począwszy od tej daty podczas kontroli drogowej służby nie będą wymagały dowodu rejestracyjnego oraz dokumentów OC, a tym bardziej karały za ich fizyczny brak. Od tej pory wszystko będzie sprawdzane w centralnej ewidencji pojazdów.

Przykładowo zatrzymanie dowodu rejestracyjnego z powodu jakiejś wady auta które dyskwalifikuje je z dalszej jazdy będzie odnotowane w elektronicznym systemie. Wszystko będzie odnotowywane w formie elektronicznej. Należy pamiętać że zmiana ta uwzględnia jedynie pojazdy zarejestrowane w Polsce. Pojazdy na zagranicznych tablicach nadal będą kontrolowane w sposób tradycyjny.

Zmiana ta powiązana jest z systemem CEPIK 2.0. Niestety jego powstawanie okupione jest koszmarnymi kosztami oraz opóźnieniami. Aktualnie największe trudności z którymi ministerstwo walczy jest to centralna ewidencja kierowców, w tym dane o instruktorach, kursantach, przewinieniach kierowców itd.

Brak wymagania dokumentów pojazdu wchodzi w życie 4 czerwca tak jak wspominaliśmy. Nowelizacja oczywiście zmienia o wiele więcej, natomiast zmiany takie jak informacje o egzaminatorach, wykładowcach, instruktorach, generalnie o technikach jazdy oraz wszystkich aspektach z tym powiązanych wchodzą w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia nowelizacji.

Loading...