Blog

#auto skup #porady #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Sosnowiec #szkoła jazdy #auto #kodeks drogowy

 23.09.2017

Manewr wyprzedzania - kodeks drogowy i praktyka

Manewr wyprzedzania pojazdu jest podstawowym manewrem podczas kierowania autem. Niby coś naturalnego co każdy kierowca powinien mieć opanowane perfekcyjnie, a jednak nie takie proste w praktyce. Co więcej, na polskich drogach wciąż pokutuje typowa polska mentalność objawiająca się dużą ilością grzeszków za kółkiem, mistrzów kierownicy mamy wielu, a liczba wypadków niestety nie spada, szczególnie tych powodowanych właśnie przy wykonywaniu wyprzedzania.

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę że wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr który możemy wykonać autem na drodze w ramach dozwolonych zachowań. Nawet zachowując szczególną ostrożność jest to jeden z tych nielicznych manewrów, gdzie w większości przypadków wjeżdżamy na przeciwny pas ruchu. Liczy się tutaj przede wszystkim wyobraźnia, której wielu brakuje. Należy poprawnie ocenić sytuację - czy jesteśmy w stanie wyprzedzić auto zachowując bezpieczną odległość, czy mamy wystarczająco dużo miejsca do wykonania manewru, czy nie spowodujemy zagrożenia na drodze dla nas i osób postronnych oraz innych uczestników ruchu? Te podstawowe pytania powinny nam zawsze towarzyszyć podczas jazdy.

Patrzymy czy auto lub pojazd który jest wyprzedzany jedzie stabilnym torem i nie sygnalizował jakiegoś manewru wcześniej. To samo pojazd poruszający się za nami. Często tak jest iż to on wykona pierwszy manewr wyprzedzania, a my zajedziemy mu drogę. Potrzebujemy dobrej oceny dystansu jaki potrzebujemy aby ukończyć wyprzedzanie. Należy tutaj ocenić różnicę prędkości między pojazdami, aby nie wyprzedzać setkami metrów jak to czynią tiry z tachometrami.

Zawsze wyprzedzamy z lewej strony jezdni poza takimi wyjątkami jak (dozwolone także z prawej kiedy):

  • wyprzedzanie pojazdów szynowych
  • wyprzedzanie na drodze jednokierunkowej (także autostrada)

Wyprzedzanie zawsze zabronione jest jeśli dojeżdżamy do wierzchołka wzniesienia oraz na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi chyba że to droga jednokierunkowa lub nie przetniemy pasa przeciwnego. Także na skrzyżowaniach poza przypadkiem kiedy jest to rondo lub skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i nie przetniemy pasa przeciwnego.

Wielu kierowców popełnia kardynalny grzech, szczególnie na autostradach - przyspiesza jeśli jest pojazdem wyprzedzanym. Należy także pamiętać że wyprzedzanie zawsze musi oscylować w ramach maksymalnej dozwolonej prędkości na danej drodze, nie przekraczamy tzw. podwójnej ciągłej. Najważniejszą cechą jest włączenie myślenia - nie wyprzedzajmy bez potrzeby przykładowo - po co wyprzedzać pojazd jeśli za chwilę i tak wszyscy staniemy na światłach albo na bramkach autostradowych. W takich wypadkach czasu nie oszczędzimy, za to możemy stracić pieniądze i zdrowie.

Loading...