Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #Będzin #Chorzów #Sosnowiec #auto #części samochodowe

 8.01.2018

Katalizator, ważny element naszego samochodu

Jedną z podstawowych części we współczesnym samochodzie jest tzw. reaktor katalityczny nazywany pospolicie katalizatorem. Jest on o tyle istotny w układzie wydechowym samochodu, że redukuje wszystkie szkodliwe związki które nam zagrażają, a które bez niego przedostały by się do powietrza, którym oddychamy. Związki te są bardzo szkodliwe i nie chcielibyście je wdychać...

Jakim cudem tak małe urządzenie usuwa tlenki azotu, węglowodory czy tlenek węgla? Otóż budowa katalizatora sprowadza się do zamkniętej puszki która zawiera rzadkie metale jak platyna czy iryd. Na drogach głównie spotykamy samochody z katalizatorami trójfazowymi (TWC) ponieważ większość samochodów to benzyniaki. Czemu trójfazowe? Otóż zachodzi w nich reakcja z trzema niebezpiecznymi związkami które wymieniliśmy wyżej. Eliminacja niebezpiecznych związków polega na reakcji chemicznej pomiędzy nimi a metalami szlachetnymi co doprowadza do ich rozpadu. W jednostkach napędowych typu diesel nie ma redukcji tlenków azotu w samym katalizatorze. Odpowiedzialny za to jest sam silnik, który powodując krążenie spalin w samym sobie skutecznie usuwa tlenek azotu.

Problem z katalizatorem jest taki że nie usuwa on niebezpiecznych związków zaraz po rozruchu silnika. Musi on nabrać odpowiedniej temperatury. Temperatura ta nie jest niska bo aż 300 stopni C. Aczkolwiek jest to temperatura w której w ogóle katalizator zaczyna pracować, standardowa temperatura to ok. 800 st. C. Tak więc krótkie dystanse nie są efektywne dla pracy samego katalizatora. Sama podzespół ma dość dużą trwałość. Ocenia się że powinien spokojnie wykonać przebieg do 100 tysięcy kilometrów. Aby zachować jego długą żywotność przede wszystkim należy unikać uszkodzeń mechanicznych jak np. wjazdy na krawężniki (najczęstsza przyczyna uszkodzeń katalizatorów) czy gwałtownych wychłodzeń (wjazdy w głębokie kałuże). Należy dbać o równą pracę silnika, w szczególności silnika wysokoprężnego - zależy od tego drożność katalizatora, który może zapychać się cząstkami stałymi. Warty uwagi jest także fakt, że w starych generacjach LPG skład spalin był wątpliwej jakości głównie przez źle wyregulowane mieszalniki.