Blog

#motoryzacja #auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Sosnowiec #skup samochodów #aktualności #auto #prawo #UE

 19.07.2018

Japońskie części i auta w końcu tańsze?

Dobra wiadomość dla fanów japońskiej motoryzacji. Unia Europejska podpisała umowę z Japonią o zniesieniu cła na auta i części samochodowe. Pozwoli to osiągać obustronne korzyści wielkim koncernom motoryzacyjnym, ale także oznacza dla przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej łatwiejszy i tańszy dostęp do japońskiej motoryzacji.

Realne wejście w życie podpisanego porozumienia szacuje się na przyszły rok. Jest to spowodowane tym, iż teraz musi zostać zaakceptowana przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej, natomiast z drugiej strony przez Zgromadzenie Narodowe. Oczywiście jest to formalność i standardowe procedury prawne, aczkolwiek warto poczekać.

Aktualnie cła na auta wysyłane do Europy są około 10 procent droższe z powodu samych ceł nakładanych na te produkty. Części motoryzacyjne to około 3 procent. Przekłada się to na dość pokaźne kwoty, szczególnie przy zakupie nowych aut japońskich marek. Tutaj należy mieć na uwadze że nie spodziewajmy się niższych cen samochodów takich marek jak Nissan, Suzuki, Honda czy Toyota które są produkowane na naszym kontynencie. One nie są sprowadzane do nas z Japonii, a więc cena pozostanie ta sama bo nie obejmują je cła.

Co ciekawe eksperci oceniają że zniesienie ceł przełoży się na nawet 10 procentowy większy eksport z Polski do Japonii. Wszystko za sprawę tego że Polska jest potężnym zagłębiem produkcyjnym części samochodowych, a więc i polska gospodarka także zyska na podpisanej umowie.

Loading...