Blog

#auto skup #porady #Będzin #skup samochodów #skup aut #aktualności #auto #akcja serwisowa #airbag #poduszki powietrzne

 20.02.2018

Gigantyczna akcja naprawcza z poduszkami powietrznymi

Ostatnie tygodnie to dla prasy motoryzacyjnej przede wszystkim news dotyczący wadliwych poduszek powietrznych. I rzeczywiście wydaje się że sprawa nie jest trywialna. Jak donoszą media w co najmniej kilkudziesięciu milionach aut zamontowano wadliwe poduszki powietrzne które zagrażają życiu i zdrowiu kierowcy i pasażerom.

Wadliwe poduszki powietrzne ma około 50 marek aut wyprodukowanych w latach 2002-15. Sumarycznie fachowcy oceniają że to nawet do 100 milionów aut. Wszystkie mają zamontowane poduszki powietrzne światowego lidera na rynku produktów związanych z bezpieczeństwem, mianowicie firmy Takata. Co więcej z powodu tych wadliwych poduszek wiadomo na pewno że zginęło do tej pory kilkanaście osób.

Wadliwy mechanizm polega na zbyt dużej sile odpalania poduszki co skutkuje rozerwaniem generatora gazu, którego odłamki ranią ludzi wewnątrz samochodu. Winny jest głównie azotan amonu stosowany w naboju do napełniania poduszki, który z racji oszczędności stosowała firma Takata. Jest on substancją higroskopijną i dość niestabilną długoterminowo - stąd te problemy. Konkurencja stosowała azydek sodu który nie powoduje takich skutków ubocznych jak azotan.

Jeśli chodzi o Polskę nie wiadomo dokładnie ile aut ma wadliwe poduszki. Niektórzy nabywcy są powiadamiani przez dealerów, inni mogą dowiedzieć się tego ze strony UOKIK (zakładka "Powiadomienia przedsiębiorców o produktach niebezpiecznych"). Gorzej jak samochód jest importowany - wtedy warto to samodzielnie sprawdzić u producenta po numerze VIN bo być może jeździmy nieświadomie z granatem odłamkowym w aucie.

Sama naprawa tej wady nie jest szczególnie trudna czy specjalnie kosztowna, kwestia wymiany generatora gazu i okablowania. Jedno można stwierdzić na pewno - koniecznie to sprawdź!

Loading...