Blog

#motoryzacja #auto skup #Dąbrowa Górnicza #Będzin #Sosnowiec #skup aut #auta używane #GPF #filtr cząstek stałych #unia europejska

 13.11.2018

Filtry cząstek stałych w silnikach benzynowych? To już staje się rzeczywistością

Niestety, chciało by się powiedzieć. To musiało prędzej czy później nastąpić. Unia Europejska zatwierdziła nową metodykę pomiarów emisji cząstek stałych oraz spalania paliwa. Rezultat jest taki iż auta z silnikami benzynowymi zostaną doposażone w filtr cząstek stałych tzw. GPF (podobnie jak odpowiedniki na olej napędowy DPF).

Problem z nową metodyką mierzenia spalania jest o tyle poważny dla konstruktorów i producentów aut, iż ma się odbywać w ruchu rzeczywistym na drodze, a nie w warunkach laboratoryjnych jak dotąd. Co za tym idzie wyniki takich pomiarów będą się bardzo różniły od dotychczasowych pomiarów.

Co ciekawe (już o tym pisaliśmy nie jednokrotnie) koło rozwoju konstrukcji wysilonych się zamyka przy okazji nowych technik pomiaru producenci doskonale zdają sobie sprawę że te małe pojemnościowo i doładowane silniki są bardzo ekonomiczne, ale przy niewielkim obciążeniu, w regularnej trasie, gorzej jeszcze jak obciążone - stają się bardzo często nie współmiernie chętne na paliwo w porównaniu do starczych wolnossących braci.

Jednostki takie z bezpośrednim wtryskiem paliwa i dużym stopniu sprężenia charakteryzują się z kolei dużą emisją. Im większa wydajność takich silników, tym większa emisja. Dlatego też pomysłem mającym zaradzić temu są filtry GPF, analogicznie jak filtry DPF w jednostkach na olej napędowy. Niestety we wszystkich tegorocznych silnikach to rozwiązanie będzie już fabrycznie montowane w imię zdrowia publicznego (wg Pani Bieńkowskiej) i ekologii. To zapowiada niechybny kolejny drenaż portfeli kierowców.

Loading...