Blog

#auto skup #porady #Będzin #Chorzów #Tychy #Sosnowiec #ciekawostki #auto #przepisy ruchu drogowego #bezpieczeństwo

 26.12.2017

Bezpieczna i odpowiedzialna jazda samochodem

Okres świąteczny i noworoczny jest szczególnym czasem, kiedy to częściej niż zwykle mamy styczność z alkoholem. Biesiady rodzinne i towarzyskie szczególnie sprzyjają w tym czasie konsumpcji, co za tym idzie bardzo łatwo możemy narazić się na konsekwencje, utratę prawo jazdy, co gorsza zagrozić bezpieczeństwu innych oraz sobie jeśli mamy skłonności do siadania za kółkiem po alkoholu nawet bardzo niewielkiej jego ilości.

Obowiązujący limit 0.2 promila alkoholu to bardzo niewiele. W przełożeniu na konkretną ilość danego trunku można by uznać że to przykładowo lampka szampana czy nawet kieliszek wódki skąd ta rozbieżność i tyle mitów w tym przybliżeniu? Zasada jest jedna, nigdy nie traktujmy poważnie tego typu porównań. Są one złudne i fałszywe, co więcej nikt nie jest w stanie ocenić jak to będzie wyglądało w praktyce. Każda osoba inaczej reaguje na alkohol, inaczej go trawi i metabolizuje. Wszystko zależy od płci, wieku czy wagi. Dodajmy do tego stan zdrowia, uwarunkowania zdrowotne, czy jesteśmy zmęczeni czy nie oraz dietę i kondycję fizyczną, a w ten czas się okaże jak to naprawdę jest z tymi promilami w naszym organizmie.

Ile czasu zajmie trzeźwienie zależy tak samo od powyższych czynników i nie da się określić dokładnie w godzinach kiedy możemy siąść za kółko a kiedy jeszcze nie. Warto więc przyjąć tutaj sporą rezerwę dla bezpieczeństwa, najlepiej dobę jeśli mieliśmy poprzedniego dnia mocno zakrapianą imprezę. Jeśli spożyliśmy przykładowo do kolacji kieliszek wina także darujmy sobie z jazdą nie warto. Medycyna w tym wypadku daje nam prosty, acz nie do końca pewny przelicznik. Średnio stężenie alkoholu we krwi spada 0.1-0.15 promila na godzinę tak więc nawet przyjmując uproszczony rachunek że całonocne odsypianie nas oczyścić, nie koniecznie musi być prawdą, tym bardziej że metabolizm alkoholu podczas snu zwalnia.

Alkohol bardzo źle wpływa szczególnie na osoby które mało go spożywają ich tolerancja jest o wiele mniejsza. Fizjologia kobiet także wskazuje że są bardziej narażone na jego efekty uboczne. Upojenie alkoholowe obniża koordynację ruchową, zaburza równowagę, a co gorsza powoduje stany euforyczne przez co kierowca źle ocenia sytuację, przecenia własne możliwości oraz ma obniżoną do granic samokontrolę.

Pamiętajmy że odpowiedzialność przede wszystkim, nawet zerowy wynik badania wykonany osobistym alkomatem nie powinien przesądzać o jeździe jeśli nie czujemy się najlepiej i nasz organizm jeszcze pracuje nad zatruciem aldehydem octowym w naszej wątrobie który jest obecny po usunięciu etanolu. I ważna uwaga, alkomatem badamy minimum 15 minut po ostatnim spożyciu i ponawiamy wynik jeśli coś jest nie tak po kolejnych 15 min. Policja w takim wypadku stosuje 3 krotną próbę badawczą.