Blog

#motoryzacja #aktualności #ciekawostki

 8.10.2016

Autonomiczne samochody Google i 2 miliony mil przebiegu

Pierwsze egzemplarze samochodów autonomicznych firmy Google wyjechały na ulice w roku 2009. Minęło kilka dobrych lat i od tego czasu ilość samochodów jak i sama technologia ewoluowała na tyle Google może pochwalić się bardzo udanym projektem inżynieryjnym, co więcej wszystkie samochody korporacji przekroczyły przebieg dwóch milionów mil!

Inżynierowie firmy Google podali do wiadomości, że ich samochody autonomiczne pokonują każdego tygodnia prawie 25 tysięcy mil. To dało na przestrzeni lat całego projektu magiczną liczbę około 2 milionów mil, a liczba ta ciągle rośnie ponieważ i sam projekt przynosi oczekiwane rezultaty.

Przez te lata autonomiczne samochody jeżdżą zarówno po zatłoczonych centrach dużych miast i metropolii jak i po autostradach i trasach szybkiego ruchu. Sukcesem jest i przez ten czas liczba kolizji z udziałem tych aut to zaledwie kilkanaście drobnych stłuczek, które w przeważającej większości przypadków są spowodowane z winy kierowców.

Co prawda konkurencja Google, firma Tesla chwali się że ich pojazdy w trybie autopilota przejechały ponad 100 milionów mil, co więcej prowadzą i testują je prawdziwi użytkownicy dróg. Jest jednak jeden szkopuł - samochody w odróżnieniu od aut Google nie są całkowicie autonomiczne.

Autonomiczność auta polega na tym że osoba w nim jadąca nie musi robić absolutnie nic w celu kontroli drogi pojazdu, przykładowo może zająć się czytaniem prasy. W przypadku samochodów Tesli, mamy tylko wspomaganie w prowadzeniu pojazdu, w szczególności uruchamiane na autostradzie ponieważ charakter drogi na to pozwala. Auta Google poruszają się w szczególności w miastach i nie zanotowano w przeciwieństwie do Tesli wypadku śmiertelnego. Auto skup Będzin ma nadzieję w przyszłości sprzedawać również samochody autonomiczne.

Informacja prasowa pochodzi z onet.pl

Loading...