Blog

#motoryzacja #auto skup #porady #ciekawostki

 22.11.2016

Auto skup radzi - samochód zimą

Zima lubi zaskakiwać kierowców. Zmieniają się warunki użytkowania samochodu, droga staje się śliska i kręta, a nierzadko inni kierowcy lubią nas zaskakiwać. Istnieje wiele pytań zadawanych przez kierowców, które budzą spore kontrowersje, spróbujemy je rozwikłać.

Bardzo częstą kwestią którą poruszają kierowcy jest  mycie samochodu porą zimową. Są zwolennicy jak i przeciwnicy mycia samochodu zimą. Prawda jest jednak jak zawsze pośrodku. Kluczowa jest temperatura powietrza. Jeśli temp. powietrza przekracza -10 - 15 stopni Celsjusza to nie warto ryzykować. W takich warunkach woda dostanie się do mikro szczelin, a na skutek mrozu zamarznie i wysoce prawdopodobne że coś uszkodzi rozsadzając to od środka. Szczególnie karoseria, lakier, podwozie auta są szczególnie narażone.

Słyszał ktoś o paliwie zimowym? W Polsce mimo że nie ma uwarunkowań prawnych odnośnie dystrybucji paliw zimowych przez stacje paliw, są one już dostępne. Mają temperaturę mętnienia mniej więcej -23 - 25 stopni Celsjusza, co oznacza że nasz silnik w samochodzie to polubi. W nowych samochodach to bez znaczenia, konstrukcyjnie jednostka napędowa nie odczuje różnicy. Podobnie jest z gazem oraz olejem napędowym.

Ważnym jest wymiana płynu do spryskiwaczy na odpowiednik zimowy. Płyn letni może zamarznąć. Również przymarzanie wycieraczek to nie zbyt dobry efekt zimowych warunków. Szybko się zniszczą w ten sposób i nie będą już dobrze zbierać wody z szyb. Skrobaczka do szyb powinna być zawsze utrzymywana w czystości aby nie porysować szyb podczas skrobania porankiem. "Mgiełki", "zamglenia" wewnątrz samochodu na szybach to także efekt nie utrzymywania czystości na szybach. Na koniec warto pamiętać o jeździe na światłach, szczególnie w okresie zimowym (wciąż mimo obowiązku jazdy na światłach cały rok spotyka się zapominalskich kierowców na drogach).

Loading...