Blog

#motoryzacja #porady #mechanika samochodowa #sprzęgło #części samochodowe

 25.03.2017

Auto i obsługa sprzęgła podczas jazdy i postoju

Sprzęgło w samochodzie jest kluczowym komponentem, a w zasadzie praktycznie najważniejszym ponieważ łączy silnik ze skrzynią biegów. Dzięki niemu ruszamy, poruszając się płynnie po drodze ponieważ idealnie przerzuca obciążenie. Można by powiedzieć część idealna, jednakże niestety bardzo awaryjna. Co więcej nie psuje się "samo", przede wszystkim kierowca się do tego przyczynia.

Na czym polega praca sprzęgła? W skrócie ma za zadanie wprawić w ruch skrzynię biegów, po czym wyrównać obroty silnika z obrotami tzw. wałka sprzęgłowego w skrzyni biegów. Dzieje się to bardzo szybko, wystarczy sobie wyobrazić że wał korbowy silnika na biegu jałowym wiruje z prędkościami dochodzącymi do 800 obrotów na minutę. Podczas ruszania, tarcza sprzęgła musi wykonać swoje zadanie w ułamkach sekund. Dzięki temu rozgrzewa się do ponad 100 stopni przy jeździe miejskiej. Jest to temperatura ekstremalna - żywotność części drastycznie spada.

Dzisiaj mało które sprzęgło przetrwa ponad 100 tys. kilometrów, niegdyś 200 tys. było normą. Spowodowane jest to bardzo złożonymi mechanizmami jak koła dwumasowe oraz wysokimi momentami obrotowymi w silnikach. Lekko działające sprzęgło jest bardzo wygodne we współczesnych samochodach, natomiast nie jest tak że jak nie czujemy szarpnięć to ich nie ma. Wszystko jest przerzucane na cały układ.

Oczywiście sam kierowca ma kluczowy wpływ na zużycie sprzęgła. Co należy robić, aby dbać o jego żywotność? Przede wszystkim postarać się nie jeździć notorycznie na półsprzęgle - czyli stan podczas ruszania czy manewrowania. Im mniej "poślizgów" tarczy sprzęgła tym większa żywotność. Druga sprawa to ruszanie z wysokich obrotów - tak samo destrukcyjne dla sprzęgła a szczególnie sprężyn tarczy sprzęgła.

Szczególnie narażone są napędy na cztery koła, ponieważ w nich wszelkie obciążenia podczas ruszania są przenoszone tak czy siak na sprzęgło. Bez względu na to czy jeździmy 4x4 czy nie, zawsze warto ruszać z minimalnie wciśniętym pedałem gazu lub bez niego. Jest to spowodowane tym że otwarcie przepustnicy (pełne) powinno być zawsze zrobione dopiero po zwolnieniu sprzęgła - nie obciąża go. Podobnie powinno się eliminować nawyk naciskania sprzęgła podczas pokonywania ostrych zakrętów, czy trzymania auta na półsprzęgle na wzniesieniach, korkach itd. Podczas stania w korkach, na postojach bezwględnie wyrzucamy na luz i puszczamy sprzęgło, nie naciskamy go pod żadnym pozorem. 

I informacja motywująca na koniec - wymiana sprzęgła jest kosztowna. Nie tylko ze względu na koszt części, ale pamiętajmy że podczas wymiany konieczne jest odpięcie skrzyni biegów od silnika, a to kosztuje...

Loading...